Cutjet 2D Açık Lazer Kesim Makinesi

Ürünler

Kataloglar

Robjet Kesim Teknolojierinin geliştirdiği ürün kataloglarına ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

İndir

Desteğe mi ihtiyacınız var?

+90 850 213 85 62
info@robjet.com
Kayapa OSB, Sarı Cd., 16315 Nilüfer/Bursa

Ya da formu doldurun

CUTJET L3-1530-O

ROBJET – CUTJET L3-1530-O Açık tip Fiber Lazer Kesim Makinesi, düz sacların (siyah sac – alüminyum – paslanmaz) kesiminde kullanılan “yüksek hızlı“ 2D kesim tezgahıdır. “Uçan Optik” prensibi ile çalışır. Bunun anlamı; sacın üzerinde bulunduğu kesim tablası sabit durur, kesim kafası X ve Y yönlerinde hareket ederek kesim işlemini yapar. Bu yöntem sayesinde çok yüksek ivmelenme değerlerine ulaşılır ve bununla birlikte direkt encoder ölçüm sistemi ve hassas kremayerler yardımıyla maksimum hassasiyette parça kesimleri gerçekleştirilir.

Özellikler

• Hareketli eksenler, bakım gerektirmeyen, dinamik ve yüksek performanslı AC servo motorlar aracılığıyla çalışır.
•Makine gövdesi çelik şase işlenmiş gövde üzerine alüminyum konstrüksiyon işlenmiş köprü ekseni yapısında imal edilmiştir. Böylece yüksek ivmeli hareketlerde oluşan titreşimin önüne geçerek hassas kesim yapılabilmektedir.
• Lazer kesimi sırasında ortaya çıkan dumanın vakumlanıp toz toplama filtresine veya atmosfere gönderilmesi için çok hücreli emiş sistemi kullanılır. Kullanılan parça toplama arabalarına düşen kesilen veya fire parçalar yan taraftan operatör yardımı ile toplanır.

Teknik Bilgiler

Kesme Eksenleri

X Eksen

3050

mm

Y Eksen

1520

mm

Z Eksen

150

mm

Max. Sac Ölçüleri

3048×1524

mm

Max Sac Ağırlığı

200

kg/m^2

Dinamik

Max. Hız X Eksen

60

m/min.

Max. Hız Y Eksen

60

m/min.

Max. Hız Senkron

60

m/min.

Max. Hızlanma X Eksen

10

m/s^2

Max. Hızlanma Y Eksen

10

m/s^2

Max. Hızlanma Senkron

15

m/s^2

Konumsal Doğruluk

±0,05

mm

Tekrarlanabilirlik

±0,03

mm

Kontrol Ünitesi

CNC

CYPCUT 2000 – EMPOWER

PC

Port

Expansion Slots

Ekran

19″ Touch Panel

Lazer Kesme Kafası

Raytools

Focus Uzunluğu

150 mm / 125 mm

Focus

Automatic

Lazer Ünitesi – Rezenatör (Raycus)

Ürün Kodu

RFL-1000C

RFL-2000C

Çıkış Gücü (Nominal)W

1000W

2000W

Operasyon Mod

Continuous Wave Fiber Laser / Sürekli Dalga Formlu Fiber Lazer

Polariszasyon

Random

Dalgaboyu

1080 nm

Çıkış Gücü Kararsızlığı

<%3

Çıkış Bağlantı Opsiyonları

QBH

Çıkış Gücü Ayarı (%)

10-100

Modülasyon Frekansı (Hz)

50-50.000

Işın Çapı (mm)

3±0.5(5.5±0.5 for RFL-QCS)

Kırmızı Kılavuz Laser Gücü (mW)

0,5-1

Işım Kalitesi (M2)

<1,3

Malzeme

RFL-1000C

RFL-2000C

Konstrüksiyon Çelikleri

10

16

Paslanmaz Çelik

4

6

Alüminyum (AlMg3)

4

6

Bakır

2

4

Pirinç

4

5

Lazer Güç Kaynağı

Sac kesimi için kullanılacak olan lazer ışığı, lazer ünitesinde üretilir. Lazer ünitesinin modüllerinde üretilen ışınlar fiber kablo ile kesim kafasına kadar, herhangi bir kayıp olmadan rahatlıkla taşınır. Lazer güç kaynağı düşük – mod kilowatt – sınıfı lazerleri %10 – %100 güç seviyeleri arasında ışın profilinde değişiklik meydana getirmeyen yapıya sahiptirler. Bu özellik aynı lazerin hem düşük hem de yüksek güç gerektiren işlemlerde kullanılmasına imkan vermektedir.

Raycus lazerin uzun mesafedeki stabil ışın çapı özelliği uzun odaklı lenslerin kullanımına olanak vermektedir. Bu da lenslere zarar vermeden daha derin bir işleme alanı anlamına gelmektedir. 100 mt mesafelere kadar kullanılabilen Raycus lazerler farklı fiber çaplarının kolaylıkla adapte edilmesine imkan tanır. Bunun yanında fiber lazerlerde ayna, hassas ayna ayarı, lazer gazı gibi ihtiyaçların olmaması hafif ve küçük yapısı da diğer lazer tiplerine göre üstünlük sağlamaktadır.

 • Üstün Işın kalitesi (BPP)

 • Farklı güç seviyelerinde sabit kalabilen ışın kalitesi

 • Uzun çalışma mesafelerinde küçük odaklama özelliği.

 • Bakım gerektirmeyen çalışma imkanı.

 • Modüler tak & kullan yapısı.

 • Kompakt sağlam yapılı ve kolay ayarlanabilir.

 • Diyot ömrü >100.000 saat

Lazer Kesme Kafası

Lazer ünitesinde üretilen ışınlar fiber kablo ile kesim kafasına kadar taşınır. Kesim kafası fiber kablodan aldığı ışınları işleme yüzeyine odaklar.

Lazer kesim kafasının kesim esnasında kalkan veya ters dönen kesilmiş saçlara çarpması gibi yaşanabilecek kazalarda kafanın zarar görmesini önlemek amacıyla nozul üstünde seramik bir parça bulunmaktadır. Bu tür istenmeyen durumlarda bu parça kırılarak kafanın zarar görmesini engellemektedir. Seramik parça kırıldığında Şekil 1-01’deki gibi yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Kesme kafasındaki kapasitif sensör, işlenen malzemeye olan mesafeyi sabit tutarak kararlı bir odak pozisyonunu garantiler. Kapasitif sensör sistemi nozul ile işlenen malzeme arasındaki mesafeyi Z-ekseninin hızlı şekilde kontrolü ile sabit tutar. Termal değişimlerden etkilenmemesi için lazer kafası su soğutmalı olarak seçilmiştir. Standart F150 mm kesme lensi ile Tab. 1-05’teki malzeme tipleri ve kalınlıklarında kesim yapılır.

Soğutucu

Soğutucu, lazer güç kaynağının, kesim kafasındaki optiklerin soğutmasını sağlayan cihazdır. Su bazlı bir soğutma sistemine sahiptir.

Çift devreli sistem sayesinde optiklere ve lazer güç kaynağına ihtiyaçları olan farklı sıcaklıklarda soğutma suyu gönderilir. Soğutucudaki su döngüsü kapalı devre olarak çalışır. Soğutma suyu olarak saf su kullanılır. 0°C derecenin altında ki hava sıcaklıklarında su haznesinin %30’u kadarına saf alkol koyulabilir. (Bu çalışma, -10°C ye kadar uygulanabilir).

Makina Ana Kaportası

Makine, (doğrudan ya da dolaylı) laser radyasyonu ve mekanik hareketli parçalardan, operatörü ve makine çevresindeki personeli korumak için tasarlanmış bir güvenlik kabini ile donatılmamıştır. Ekstra güvenlik uygulamaları için iş güvenliği mevzuatlarına ve çalıştırma koşullarına uyulması gerekir.

Kontrol Ünitesi

CYPCUT 2000 / EMPOWER CNC Kumanda, bağlı olduğu PCU ile beraber fiber lazer kesim uygulamaları için geliştirilmiş özel bir CNC kontrol ünitesidir.

Standart malzemelerin (Çelik, paslanmaz, alüminyum, pirinç, bakır) belli kalınlıklardaki hazır kesim parametreleri ROBJET eğitmenleri tarafından sisteme girilir. Operatör bu referans değerleri dikkate alarak değişen sac kalitelerine göre kesme kalitesini küçük ayarlarla iyileştirir.

 • Lazer gücü, yol, hız, zaman ve hareketin bir fonksiyonu ile kontrol edilir.
 • Kapalı çevrim mesafe kontrolü mevcuttur.
 • Opsiyonel fonksiyonlar mevcuttur.
 • 6 MB dahili kullanıcı hafızası ve USB girişi mevcuttur

Yazılım (CAD/CAM) Özellikleri

 • Tam otomatik kesme
 • Gelişmiş optimizasyon
 • Hızlı takım yolu çarpma koruması (Sac deformasyonu ile oluşabilecek hasarı engellemek için takım yolu optimizasyonu)
 • Otomatik giriş noktası
 • Kesme Yönü (Saat yönü ya da tersini destekler)
 • Gelişmiş köşe uygulamaları mükemmel köşeler ve yumuşak kesim sağlar (Yuvarlatma, soğutma, yavaşlama, çevrimler)
 • Gerçek tip yazı fontları (İşletim sisteminizin desteklediği herhangi bir yazı tipinde parça yerine metin yazılabilir ya da kazınabilir)
 • Z-eksen kontrolü (ping-pong, head-up, deep)
 • Ortak Kesimler (Bu özellik parça işlerken delme ihtiyacını azaltır ve özellikle kalın saclarda son derece kullanışlıdır)

Merkezi Yağlama Sistemi

Makinede merkezi otomatik yağlama kullanılmıştır. Bu şekilde makinenin bakım süresi azaltılmış, ayrıca zor ulaşılan noktaların kolayca yağlanması sağlanmıştır.

Makinede kullanılan merkezi yağlama sistemi pnömatik pompa tarafından basıncın redüktörle artırılması ve yağın hatlara progresif dağıtıcılar yoluyla dağıtılması prensibi ile çalışmaktadır.

Merkezi yağlama sistemi ile makinede X,Y,Z eksenlerindeki lineer arabalar, Z eksendeki vidalı mil somunu ve rulmanı, X ve Y eksendeki kremayerler ihtiyaçları olan farklı yağ debileri ile otomatik olarak yağlanmaktadır.

Emniyet

Lazer kesim sistemi, makine ve CNC kontrol ünitesi, emniyet elemanları ile donatılmıştır. Bu sviç ve sensörler operatörü tehlikelerden korurken diğer taraftan sistemin yanlış ölçü programlaması ya da lazer kesme kafası ile parçanın çarpışması gibi durumlar sonucu lazer kafasını ve makineyi hasarlardan korur.

Mevcut arıza tespit sistemi de operatörü sürekli olarak sistemin durumu hakkında bilgilendirirken gereken düzeltmeleri yapmasına olanak verir. CNC Kontrol Ünitesi tarafından verilen uyarılar sonrası uygulanması gereken adımlar kumanda ekranında açık bir şekilde gösterilir. Makine ile çalışılırken iş güvenliği mevzuatlarına tamamen uyulmalıdır.